O stowarzyszeniu

SDC108751-300x225

  

Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja” w Będzinie od 2000 roku prowadzi działalność pożytku publicznego, udzielając pomocy medycznej i duchowej dorosłym, dzieciom i młodzieży. Pomoc obejmuje chorych ze schorzeniami ograniczającymi życie, tzn. w terminalnym okresie choroby nowotworowej i chorób przewlekłych, a także ich rodziny.

W okresie dotychczasowej działalności Stowarzyszenia pomogliśmy około 400 chorym w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Chorzy ci przebywali w domach, natomiast pomoc polegała najczęściej na: zakupie leków, żywności oraz upominków świątecznych, zapewnieniu opieki medycznej, rehabilitacyjnej i socjalnej, wsparciu w organizowaniu sprzętów rehabilitacyjnych, takich jak: materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, chodziki, gorsety ortopedyczne i inne.

Ponadto jako Stowarzyszenie tworzymy grupy wsparcia dla rodzin w żałobie, a także oferujemy pomoc psychologiczną i socjalną.

W podobny sposób pomagamy pacjentom przebywającym na Oddziale Opieki Paliatywnej w Będzinie. Zapewniamy im wsparcie wolontaryjne, socjalne oraz duchowe.

Od początku powstania oddziału organizujemy Mikołaja, Wigilię, Wielkanoc, Dzień Chorych i Dzień Kobiet. Wydarzenia te adresowane są nie tylko do pacjentów, ale także do ich rodzin, wolontariuszy Stowarzyszenia i pracowników oddziału. Współpracujemy z okolicznymi szkołami, których uczniowie i nauczyciele chętnie prezentują krótkie występy jasełkowe dla chorych oraz rozdają własnoręcznie wykonane upominki świąteczne.

Pomoc dla Oddziału Opieki Paliatywnej polegała na współfinansowaniu remontów oddziału, poszukiwaniu sponsorów do zakupu najdroższych leków lub opatrunków przeciwodleżynowych oraz na zakupie sprzętów medycznych, takich jak: inhalator i ssak, łóżka i szafki dla pacjentów, meble do pokoju zabiegowego, dyżurek pielęgniarskich i lekarskich oraz sal chorych.

SDC10883

Współpracujemy także z okolicznymi Hospicjami Domowymi w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Bytomiu, pomagając w opiece nad najciężej chorymi i ich rodzinami.

Działalność edukacyjną rozwijaliśmy przez prowadzenie szkoleń z dziedziny medycyny paliatywnej i promocji zdrowia jako profilaktyki chorób nowotworowych. Szkolenia kierowane były do personelu medycznego, wolontariuszy i młodzieży licealnej.

– W 2010 r. zorganizowaliśmy i współfinansowaliśmy wraz z Radą Miasta Będzin Konferencję Naukową z okazji 10-lecia Oddziału Opieki Paliatywnej w Będzinie.

– W 2011 r. zorganizowaliśmy i współfinansowaliśmy wraz ze Śląską Izbą Pielęgniarską Kurs Kwalifikacyjny dla Pielęgniarek Opieki Paliatywnej. Planowane są następne edycje kursu.

– Członkowie naszego Stowarzyszenia włączają się w akcje prozdrowotne organizowane na terenie powiatu będzińskiego, jak np.: Dzień Dawców Szpiku, Biała Niedziela i inne.

– Współpracujemy z okolicznymi duchownymi, wspomagając edukację prozdrowotną  młodzieży. Wsparcie to polega na organizowaniu rekolekcji z udziałem chorych i ich rodzin.

IMG 1421

Planujemy pomóc personelowi Oddziału Opieki Paliatywnej w zorganizowaniu Oddziału Dziennego Opieki Paliatywnej, gdzie chorzy w stabilnej fazie chorób nowotworowych i przewlekłych mogliby w ciągu dnia korzystać z nieodpłatnej pomocy medycznej i psychologicznej, rehabilitacji i zajęć aktywizacyjnych.

Wraz ze sponsorami rozpoczęliśmy akcję zapewnienia nieodpłatnie materacy przeciwodleżynowych wszystkim chorym z terenu powiatu będzińskiego. Odleżyny mogą powstać już w ciągu 48 godzin unieruchomienia, a ich leczenie jest długotrwałe, bolesne i kosztowne.

W czerwcu 2011 roku uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego, co od 2012 roku umożliwia nam staranie się o wpłaty z 1% dochodów darczyńców, a co za tym idzie – rozszerzenie naszej działalności. Uzyskane środki finansowe z planowanych zbiórek pieniężnych pozwalają objąć pomocą większe grono chorych.